poniedziałek, 18 października 2021

Wieczornica


Wieczornica Pamiętamy - Wspominamy


5 października w Zespole Szkół Nr 38 w Warszawie odbyła się uroczysta wieczornica upamiętniająca bohaterów Powstania Warszawskiego, którzy 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęli walkę w obronie wolności, Warszawy i Ojczyzny. Organizatorami wieczornicy byli harcerze z 255 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku oraz członkowie Warszawskiej Fundacji na rzecz Dorosłych Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Bądźmy Razem”. Na wieczornicę przybyli powstańcy warszawscy Pan Feliks Waśkiewicz ps. "Czarny" i Pan profesor Leszek Żukowski ps. "Antek".

Wieczornica rozpoczęła się od uroczystego zapalenia przez zaproszonych gości harcerskiego kominka. Podczas słowno-muzycznej inscenizacji wspominaliśmy 63 dni bohaterskiej walki. Wspólnie śpiewaliśmy najpopularniejsze piosenki powstańcze. Na tę okazję harcerze z 255 WDH NS przygotowali śpiewniki opatrzone własnymi pracami graficznymi.

Najbardziej wzruszającym momentem wieczornicy, na który wszyscy czekali, były wspomnienia honorowych gości - Powstańców Warszawskich.  

Swoimi wspomnieniami podzielił się z nami Pan Profesor Leszek Żukowski ps. "Antek" -  żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, więzień obozów koncentracyjnych, nauczyciel akademicki, profesor nauk technicznych. W czasie Powstania miał zaledwie 15 lat. Po wojnie wiele czasu poświęcił na działalność kombatancką i społeczną, m.in. w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którego był długoletnim Prezesem. W uznaniu za swoje zasługi został wielokrotnie odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi, wojskowymi i harcerskimi.

Swoją historię opowiedział nam Pan Feliks Waśkiewicz ps. "Czarny" - podharcmistrz, żołnierz Armii Krajowej, świadek Zbrodni Wawerskiej, strażnik pamięci tej historii, po wojnie represjonowany przez władze komunistyczne, więzień w sowieckim obozie. W czasie wybuchu Powstania Warszawskiego miał 20 lat. Przeprawił się przez Wisłę do walczącej Warszawy. Za zasługi w boju w Szarych Szeregach i w harcerstwie otrzymał wiele odznaczeń i orderów.

Uczestnicy wieczornicy mieli również możliwość wysłuchania skierowanej do nich nagranej wypowiedzi Pani Ireny Pery ps. "Kalinowska" - łączniczki Armii Krajowej, osadzonej w obozie pracy. Pani Irena podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami z czasów II wojny światowej, opowiedziała nam o trudnym życiu w czasach okupacji. Podczas wojny działała w Czerwonym Krzyżu, w Powstaniu miała 19 lat. 

Wieczornicę zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu Powstania Warszawskiego "Warszawskie dzieci". Tego spotkania nie zapomnimy nigdy i na zawsze pozostanie w naszych sercach. Będziemy pamiętać, że naszą wolność zawdzięczamy niezłomności i męstwu powstańców.


Śpiewnik
"Piosenki Powstania Warszawskiego"


1 komentarz: